GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Mat / kaffeservis 14842032
*
nr 1484 2032
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Mat / kaffeservis, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 64 delar
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 augusti 2022
kl 20:59:17
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/8 18:47:27
1
Vinnande bud
- Tema
29 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle kaffekopp kaffekoppar kaffeservis mat svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
6068 Kaffeservis
3 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:41
-
5402 Kaffeservisdelar
Royal Copenhagen, Blå Blomst, 27 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:26
-
5297 Matservis
Rörstrand, Impero, ca 60 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12
-
2024 Matservisdelar
6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:53
-
6020 Matservisdelar
Villeroy & Boch, New Wave, 8+ 4 delar. Längd: 18-3..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:48
-
6164 Muggar
12 st, Arabia, Mumin. Höjd: 8 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:06
*
Berit Ternell
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Läs mer om Retro
nr 1484 2032
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Mat / kaffeservis, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 64 delar
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 augusti 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/8 18:47:27 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
29 aug
Retro
PÃ¥ Tema Retro har vi samlat konst och design frÃ¥n 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm KÃ¥ge, Lisa Larson, St ...Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle kaffekopp kaffekoppar kaffeservis mat svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
6068 Kaffeservis
3 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:41 -
5402 Kaffeservisdelar
Royal Copenhagen, Blå Blomst, 27 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:26 -
5297 Matservis
Rörstrand, Impero, ca 60 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12
-
2024 Matservisdelar
6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:53 -
6020 Matservisdelar
Villeroy & Boch, New Wave, 8+ 4 delar. Längd: 18-3..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:48 -
6164 Muggar
12 st, Arabia, Mumin. Höjd: 8 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:06